Trichlormethan
Trichlormethan
- Základní informace
- Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR
- H- a P-věty
- Základní charakteristika
- Použití
- Zdroje úniků
- Dopady na životní prostředí
- Dopady na zdraví člověka, rizika
- Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí
- Způsoby zjišťování a měření
- Informační zdroje
Základní informace
Pořadové číslo látky v IRZ/E-PRTR | 58 |
Další názvy | chloroform, methan trichlorid, trichloroform, methyl trichlorid, CFM, TCM |
Číslo CAS | 67–66–3 |
Chemický vzorec | CHCl3 |
Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR
Úniky do ovzduší (kg/rok) | 500 |
Úniky do vody (kg/rok) | 10 |
Úniky do půdy (kg/rok) | - |
Přenosy v odpadních vodách (kg/rok) | 10 |
Přenosy v odpadech (kg/rok) | 1 000 |
Rizikové složky životního prostředí | ovzduší |
H- a P-věty
Číslo CAS 67–66–3; Indexové číslo 602-006-00-4* | |
Standardní věty o nebezpečnosti | Pokyny pro bezpečné zacházení |
H302 Zdraví škodlivý při požití | P264 Po manipulaci důkladně omyjte …. P270 Při používání tohoto výrobku nejezte, nepijte ani nekuřte. P301 + P312 PŘI POŽITÍ: Necítíte-li se dobře, volejte TOXIKOLOGICKÉ INFORMAČNÍ STŘEDISKO/lékaře/…. P330 Vypláchněte ústa. P501 Odstraňte obsah/obal … P332 + P313 Při podráždění kůže: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření. P280 Používejte ochranné rukavice/ochranný oděv/ochranné brýle/obličejový štít. P302 + P352 PŘI STYKU S KŮŽÍ: Omyjte velkým množstvím vody/…. P362 + P364 Kontaminovaný oděv svlékněte a před opětovným použitím vyperte. P405 Skladujte uzamčené. P305 + P351 + P338 PŘI ZASAŽENÍ OČÍ: Několik minut opatrně vyplachujte vodou. Vyjměte kontaktní čočky, jsou-li nasazeny a P337 + P313 Přetrvává-li podráždění očí: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření. Vyjměte kontaktní čočky, jsou-li nasazeny a pokud je lze vyjmout snadno. Pokračujte ve vyplachování. P308+P313 PŘI expozici nebo podezření na ni: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření. P260 Nevdechujte prach/dým/plyn/mlhu/páry/ aerosoly. P314 Necítíte-li se dobře, vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření P403 + P233 Skladujte na dobře větraném místě. Uchovávejte obal těsně uzavřený. |
H315 Dráždí kůži | |
H319 Způsobuje vážné podráždění očí | |
H331 Toxický při vdechování | |
H351 Podezření na vyvolání rakoviny |
* Indexové číslo, harmonizovaná klasifikace dle přílohy VI, nařízení (ES) č. 1272/2008, ve znění pozdějších předpisů.
Základní charakteristika
Trichlormethan (chloroform) je bezbarvá nehořlavá kapalina nasládlého zápachu (zvláštní zápach po ovoci) podobně jako ether. Teplota varu činí 61 °C a teplota tání -63 °C. Hustotou 1 483 kg.m-3 je trichlormethan těžší než voda. Je částečně rozpustný ve vodě (8,2 g.l-1při 20 °C) a dobře mísitelný s organickými rozpouštědly. Trichlormethan řadíme mezi těkavé organické látky (VOC) (tenze par: 21 300 Pa při 20 °C). Strukturu molekuly znázorňuje obrázek 1.
Použití
Trichlormethan je díky svým vlastnostem široce užívaná látka. V minulosti byl využíván jako anestetikum v medicíně, což bylo ale díky prokázání toxických vlivů zakázáno. Rozdíl mezi narkotickou a toxickou koncentrací trichlormethanu je velmi malý a proto měly „chloroformové“ narkózy někdy až letální následky. Nejvýznamnější využití trichlormethanu je jako rozpouštědla (nehořlavého), například v chemickém průmyslu organických látek, při výrobě barviv, ve fotochemii, ve farmaceutickém průmyslu (extrakční činidlo při čištění antibiotik, alkaloidů a vitamínů), při výrobě pesticidů a v neposlední řadě při výrobě parfémů. Trichlormethan je hojně používaný k extrakcím a k chromatografickým separacím. Dále se trichlormethan používá při výrobě chladiv (chlorodiflouoromethan – HCFC 22) pro chladničky a klimatizace, výrobě plastů a dalších chemických sloučenin. Je výborným lepidlem některých plastů, například polystyrenu nebo plexiskla. Komerční produkt je stabilizován 0,6 – 1 % ethanolu. Zjištění karcinogenity trichlormethanu v experimentech na zvířatech vedlo ke snaze postupně nahrazovat trichlormethan dichlormethanem.
Zdroje úniků
Jedná se o syntetickou látku vyrobenou a užívanou člověkem, její přirozené zdroje emisí neexistují.
Zdroje trichlormethanu proto spojujeme výhradně s lidskou činností. Mezi významné antropogenní zdroje trichlormethanu patří:
- Úniky při výrobě trichlormethanu;
- úniky trichlormethanu v rámci jeho užívání jako rozpouštědla v různých průmyslových aplikacích (farmaceutický průmysl, výroba barviv, fotochemie, výroba pesticidů, parfémů a chladiva HCFC-22);
- úniky trichlormethanu v rámci jeho nepřímé produkce v důsledku chlorování vod.
Dopady na životní prostředí
Trichlormethan je látka, která může ohrožovat životní prostředí. V naprosté většině případů se vyskytuje pouze ve velmi nízkých koncentracích, ale je rozšířena na mnoha územích. K výraznějšímu ohrožení může dojít v rámci náhodných zvýšení koncentrací trichlormethanu v životním prostředí, například v důsledku havárie. Nebylo prokázáno, že by se trichlormethan významným způsobem biokoncentroval v rostlinách či živočiších. Dostane-li se tato látka do povrchových vod, velice rychle (v závislosti na teplotě) se odpaří do ovzduší, proto se převážná část trichlormethanu v životním prostředí nachází ve formě par v ovzduší. Čistý trichlormethan se účinkem světla a vzdušného kyslíku rozkládá na fosgen (COCl2) a chlorovodík. Dostane-li se tato látka do půdy, může se nasorbovat na přítomné částice a setrvávat zde po relativně dlouhý časový úsek. V ovzduší může reagovat s dalšími přítomnými polutanty a přispívat tak ke tvorbě škodlivého přízemního ozonu (fotochemický smog). Trichlormethan je prokázaný karcinogen pro myši a potkany a je také prokazatelně teratogenní (ohrožují plod) pro myši, potkany a králíky. Mutagenita nebyla prokázána.
Dopady na zdraví člověka, rizika
Do těla může trichlormethan pronikat všemi cestami – vdechováním, požitím nebo vstřebáním přes kůži nebo i oči. Trichlormethan působí na centrální nervovou soustavu. Jeho inhalace způsobuje závratě, nevolnost, bolest hlavy, zmatenost i bezvědomí (narkózu). Hlubokou narkózu vyvolávají koncentrace kolem 1,5 %. Bezprostředně vnímané projevy expozice jsou dráždění očí a kůže (dle způsobu expozice). Vyšší expozice může vést k nepravidelnému srdečnímu rytmu i k zástavě srdce a smrti. Příčinou úmrtí po „chloroformové“ narkose bývala fibrilace srdce. Chronické expozice mohou poškodit centrální nervovou soustavu a funkci jater a ledvin. Chloroform je pokládán za potenciální karcinogen (dle IARC kategorie 2A) i za látku ohrožující zdravý vývoj plodu (teratogen).
Jak již bylo zmíněno, čistý trichlormethan se účinkem světla a vzdušného kyslíku rozkládá na mnohonásobně toxičtější fosgen (COCl2) a chlorovodík, které po vdechnutí vyvolávají poleptání horních cest dýchacích až edém plic, pak je nutná hospitalizace.
V České republice platí pro koncentrace trichlormethanu následující limity v ovzduší pracovišť: PEL – 10 mg.m-3, NPK - P – 20 mg.m-3.
Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí
Trichlormethan je látka, která ve vyšších koncentracích ohrožuje zdraví živočichů i člověka. Může přispívat ke tvorbě přízemního ozonu a nebezpečný je zejména karcinogenitou (resp. podezřením) a možným ohrožením zdravého vývoje plodu.
Způsoby zjišťování a měření
Trichlormethan je zapáchající látka, proto k prvnímu určení jeho úniku může posloužit čich (nasládlý ovocný zápach).
Hrubou představu o únicích trichlormethanu, například v průmyslových procesech, je možné učinit ze spotřeby látky či bilance procesu (vstup x výstup).
K detailnějším analýzám je možné použít laboratorní stanovení. Obvykle je stanovení prováděno plynovou chromatografií s detektorem elektronového záchytu ECD. Odběr vzorků vzduchu se může provádět prosáváním přes sorpční trubičky. Měření a veškeré služby s tím spojené nabízejí dostupné komerční laboratoře.
Pro stanovení množství trichlormethanu (benzenu a jiných těkavých organických sloučenin – VOC) ve vodě lze použít normu ČSN EN ISO 15680:2003 metodou purge-and-trap. Nejvhodnější detekci zde představuje hmotnostní spektrometrie v režimu elektronového nárazu (EI) ale je možno pracovat také s jinými detektory. Mez detekce závisí převážně na použitém detektoru a na provozních parametrech. Podle této normy lze analyzovat pitnou, povrchovou a podzemní vodou. Odpadní a mořské vody lze stanovit touto metodou po naředění. Přílohy A, B a C této normy udávají příklady analytů, které lze stanovit pomocí této metody. Obvykle lze dosáhnout detekčních limitů až do 10 ng/l. Pracovní rozsah je obvykle až 100 μg/l.
Jako další analytickou metodu stanovení trichlormethanu lze použít metodu ČSN EN ISO 10301:1997. Tato norma je českou verzí evropské normy EN ISO 10301:1997 a obsahuje 3 oddíly pro stanovení: V oddílu 1 určuje dvě metody stanovení plynovou chromatografií. Oddíl 2 určuje metodu stanovení těchto látek po extrakci kapalina/kapalina, a to v pitné a podzemní vodě, vodě plaveckých bazénů, ve většině povrchových vod a v mnohých vyčištěných splaškových i průmyslových odpadních vodách. Oddíl 3 určuje metodu stanovení vysoce těkavých halogenovaných uhlovodíků v pitné vodě, povrchových vodách a v podzemní vodě statickou head-space metodou. Head-space metodu je možno v praxi uplatnit na vyčištěné průmyslové odpadní vody k průzkumným účelům, ale v některých případech je nutno výsledek potvrdit metodou po extrakci kapalina/kapalina.
Jeden kilogram této látky má objem
Informační zdroje
- Encyklopedie Wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/Chloroform; https://cs.wikipedia.org/wiki/Chloroform
- Encyklopedie Britannica, https://www.britannica.com/science/chloroform
- Agency for Toxic Substances and Disease Registry, https://wwwn.cdc.gov/TSP/substances/ToxSubstance.aspx?toxid=16
- E.P.A. IRIS, https://cfpub.epa.gov/ncea/iris2/chemicalLanding.cfm?substance_nmbr=25&forceAssessmentTab=true
- Linhart I.: Toxikologie, Interakce škodlivých látek s živými organismy a jejich mechanismy, projevy a důsledky. ČSBN 978-80-7080-877-1, Praha 2014
- Paleček J., Linhart I., Horák J.: Toxikologie a bezpečnost práce v chemii, Praha 2006, ISBN 80-7080-266-9
- IPCS INCHEM, http://www.inchem.org/documents/pims/chemical/pim121.htm
- ČSN online, https://csnonline.agentura-cas.cz/
- PubChem, https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/