Tetrachlorethylen (PER)
Tetrachlorethylen (PER)
- Základní informace
- Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR
- H- a P-věty
- Základní charakteristika
- Použití
- Zdroje úniků
- Dopady na životní prostředí
- Dopady na zdraví člověka, rizika
- Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí
- Způsoby zjišťování a měření
- Informační zdroje
Základní informace
Pořadové číslo látky v IRZ/E-PRTR | 52 |
Další názvy | ethylentetrachlorid, perchlorethylen, PCE, PER, PERC, PERK, Dowper, Perclene, Nema, Tetracap, Tetropil, Ankilostin, Didakene, perchlor, antisol, tetravec, tetroguer, percosolve, persec, tetlen, tetraleno, tetralex |
Číslo CAS | 127-18-4 |
Chemický vzorec | C2Cl4 |
Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR
Úniky do ovzduší (kg/rok) | 2 000 |
Úniky do vody (kg/rok) | 10 |
Úniky do půdy (kg/rok) | - |
Přenosy v odpadních vodách (kg/rok) | 10 |
Přenosy v odpadech (kg/rok) | 1 000 |
Rizikové složky životního prostředí | voda, ovzduší, půda |
H- a P-věty
Číslo CAS 127-18-4; Indexové číslo 602-028-00-4* | |
Standardní věty o nebezpečnosti | Pokyny pro bezpečné zacházení |
H351 Podezření na vyvolání rakoviny H411 Toxický pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky | P201 Před použitím si obstarejte speciální instrukce. P202 Nepoužívejte, dokud jste si nepřečetli všechny bezpečnostní pokyny a neporozuměli jim. P280 Používejte ochranné rukavice/ochranný oděv/ochranné brýle/obličejový štít. P308+P313 Při expozici nebo podezření na ni: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření. P273 Zabraňte uvolnění do životního prostředí. P391 Uniklý produkt seberte. |
* Indexové číslo, harmonizovaná klasifikace dle přílohy VI, nařízení (ES) č. 1272/2008, ve znění pozdějších předpisů.
Základní charakteristika
Tetrachloretylen – perchloretylen – 1,1,2,2-tetrachlorethen bývá zkráceně označován jako PCE. Má strukturu znázorněnou na obrázku 1. Tetrachloretylen je bezbarvá nehořlavá kapalina nasládlé vůně. Teplota varu je 121 °C, teplota tuhnutí -22,4 °C. Rozpustnost ve vodě činí 150 mg.l-1 při 25 °C. Hustota při 20 °C je 1623 kg.m-3. Jedná se o látku velmi těkavou, proto tetrachlorethylen řadíme do skupiny těkavých organických látek (VOC).
Obrázek 1: Struktura tetrachlorethylenu
Použití
Tetrachlorethylen je díky svým vlastnostem vynikající čistící prostředek. Rozpouštějí se v něm mnohá organická nežádoucí znečištění (například povrchů), ať už se jedná o různé druhy maziv či olejů, nebo o přirozené znečištění například u oděvů. Dále je v menších množstvích používán při regeneraci katalyzátorů v rafineriích ropy a pro čištění kinofilmů. Tetrachlorethylen může být nalezen ve stopových množstvích také v některém spotřebitelském zboží jako jsou inkousty do tiskáren, lepidla, nosiče barev a silikonová maziva.
Přes snahu chemického průmyslu nebyla dosud získána za tetrachlorethylen plnohodnotná náhrada. V současné době existuje velké množství odmašťovacích prostředků, které nejenom nezajišťují potřebnou jakost odmaštění povrchů srovnatelnou s tetrachlorethylenem, ale navíc mnohdy nejsou ani „ekologicky nezávadné“, jak o nich tvrdí jejich výrobci a distributoři.
Dále lze stabilizovaný tetrachlorethylen použít jako rozpouštědlo nebo jako extrakční činidlo pro tuky, pryskyřice, oleje, vosky atd. Zvláště vhodný je v operacích vyžadujících vysoký bod varu. Snadná destilace a zachycování par na aktivním uhlí přitom nejsou poslední přednosti tetrachlorethylenu. Jeho výhodné vlastnosti lze ovšem plně využít jen v technologicky dokonalém zařízení a při dodržení aplikačních postupů.
Zdroje úniků
Jedná se o látku syntetickou, vyráběnou a užívanou člověkem, proto její přirozené zdroje neexistují. Vyráběný tetrachlorethylen se uvolňuje do okolního ovzduší v důsledku odpařování. Významnými zdroji jsou emise z chemických čistíren oděvů a emise z odmašťování kovů. Také skládky odpadů mohou být zdrojem emisí. Mezi antropogenní zdroje můžeme zařadit především následující možnosti:
- Tetrachlorethylen může být vzhledem ke své těkavosti uvolňován všude tam, kde se používá a kde není zcela dokonale zajištěna recirkulace vznikajících par, to znamená, především v kovoobráběcím průmyslu při odmašťování obrobků a při chemickém čištění oděvů.
- K únikům také může docházet při průmyslové výrobě tetrachlorethylenu v důsledku netěsností, poruch, či chyby obsluhy.
- Malé úniky je možno zaznamenat i při malospotřebitelské aplikaci produktů obsahujících tetrachlorethylen (barvy do tiskáren, lepidla, odbarvovače, čistící prostředky, nosiče barev, silikonová maziva).
- Emise ze skládek odpadů.
Dopady na životní prostředí
Dostane-li se tetrachlorethylen do vody či půdy, má snahu se rychle odpařit do ovzduší. V ovzduší podléhá pomalému rozkladu, je rozkládán slunečním zářením anebo splachován zpět do půdy deštěm. V půdě může být tetrachlorethylen přítomen buď ve formě volné fáze, nebo rozpuštěný ve vodě a následně migruje do podzemních vod. Zde může být pomalu odbouráván přítomnými mikroorganismy.
Nepředpokládá se, že by tetrachlorethylen měl výraznější globální dopady na životní prostředí, protože nejeví sklony k bioakumulaci v rybách ani jiných vodních živočiších. Přesto, že tetrachlorethylen je zařazen do kategorie těkavých organických látek (VOC), byla u této látky zjištěna jen nepatrná fotochemická reaktivita. Je nepravděpodobné, že by významněji přispíval ke vzniku škodlivého přízemního ozonu nebo fotochemického smogu.
Poločas rozpadu v podzemní vodě je udáván zhruba 1 až 2 roky (založeno na předpokládané aerobní biodegradaci). Těkavost z vody: experimentální poločas pro 1 mg.l-1 vody je 27±3 minuty při míchání 200 otáček za minutu (25 °C) v otevřené 65 mm hluboké nádobě.
Dopady na zdraví člověka, rizika
Tetrachlorethylen je obecně látka nebezpečná pro zdraví člověka. Do organismu může být vdechnuta, pozřena a prostupuje i pokožkou. Tetrachlorethylen je zařazen dle IARC do kategorie 2A jako pravděpodobný lidský karcinogen. Uvádí se, že u exponované osoby může dojít k následujícím projevům a rizikům:
- Zvýšení pravděpodobnosti onemocnění rakovinou;
- Poškození reprodukčních funkcí u obou pohlaví;
- Poškození zdravého vývoje plodu;
- Podráždění pokožky, popáleniny, vysušení, popraskání;
- Poškození očí, nosu, úst a dýchacích cest;
- Poškození jater a ledvin;
- Poškození centrální nervové soustavy (vyšší koncentrace);
- Může způsobit bolest hlavy, slabost, nevolnost, zvracení;
- Tvorba vody v plicích (edém, při inhalaci vyšších koncentrací).
V České republice platí pro koncentrace tetrachlorethylenu následující limity v ovzduší pracovišť: PEL – 250 mg.m-3, NPK - P – 750 mg.m-3.
Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí
Tetrachlorethylen je látka spíše méně nebezpečná pro životní prostředí, ohrožuje však zdravý život volně žijících organismů a má negativní vliv na zdraví člověka. Její toxikologické riziko je však podtrženo karcinogenitou a rizikem ohrožení vývoje plodu.
Způsoby zjišťování a měření
Tetrachlorethylen je zapáchající látka, proto k prvnímu určení jeho úniku může posloužit čich (nasládlý zápach). Hrubou představu o únicích tetrachlorethylenu z provozu, například v odmašťovacích procesech, je možné učinit ze spotřeby činidla či bilance procesu (vstup x výstup).
K detailnějším analýzám je možné použít laboratorní stanovení. Obvykle je stanovení prováděno plynovou chromatografií s detektorem elektronového záchytu ECD. Odběr vzorků vzduchu se může provádět prosáváním přes sorpční trubičky. Měření a veškeré služby s tím spojené nabízejí dostupné komerční laboratoře.
Pro stanovení tetrachlorethylenu v kapalných matricích je velmi dobře použitelná metoda EN ISO 15680:2003, která stanoví množství těkavých organických sloučenin (VOC) ve vodě plynovou chromatografií (GC) metodou purge-and-trap. Přílohy A, B a C udávají příklady analytů, které lze stanovit pomocí této metody. Detekce se s výhodou provádí prostřednictvím hmotnostní spektrometrie v režimu nárazu elektronů (EI), ale mohou být použity i jiné detektory. Mez detekce do značné míry závisí na detektoru, který se používá. ISO 15680:2003 se vztahuje na pitnou vodu, podzemní vody, povrchové vody, mořskou vodu a zředěné odpadní vody.
Jako další analytickou metodu stanovení tetrachlorethylenu lze použít metodu ČSN EN ISO 10301:1997. Tato norma je českou verzí evropské normy EN ISO 10301:1997 a obsahuje 3 oddíly pro stanovení tetrachlorethylenu a dalších vysoce těkavých halogenovaných uhlovodíků: V oddílu 1 určuje dvě metody stanovení plynovou chromatografií. Oddíl 2 určuje metodu stanovení těchto látek po extrakci kapalina/kapalina, a to v pitné a podzemní vodě, vodě plaveckých bazénů, ve většině povrchových vod a v mnohých vyčištěných splaškových i průmyslových odpadních vodách. Oddíl 3 určuje metodu stanovení vysoce těkavých halogenovaných uhlovodíků v pitné vodě, povrchových vodách a v podzemní vodě statickou head-space metodou. Head-space metodu je možno v praxi uplatnit na vyčištěné průmyslové odpadní vody k průzkumným účelům, ale v některých případech je nutno výsledek potvrdit metodou po extrakci kapalina/kapalina.
Jeden kilogram této látky má objem 0,62 l. Bude-li z provozu unikat vzduch kontaminovaný například 0,1 % obj. tetrachloretylenu, představuje emisní práh asi 290 000 m3 kontaminovaného vzduchu (při 20 °C a 101,325 kPa).
Informační zdroje
- Encyklopedie Wikipedia, https://cs.wikipedia.org/wiki/Tetrachlorethylen, https://en.wikipedia.org/wiki/Tetrachloroethylene
- Agency for Toxic Substances and Disease Registry, https://www.atsdr.cdc.gov
- Environment Agency, https://www.gov.uk/government/organisations/environment-agency
- PubChem, Open Chemistry Database, https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/31373
- Centers for Disease Control and Prevention, https://www.cdc.gov/niosh/docs/78-112/
- US EPA IRIS, https://cfpub.epa.gov/ncea/iris2/chemicalLanding.cfm?substance_nmbr=106
- Databáze Eurochem, https://chemax.cz/#/record/Y3JTQU44N3FuMWc9
- IARC monograph. Tetrachloroethylene Vol. 63, p. 159. Last Updated May 20, 1997. Last retrieved June 22, 2007
- Arnika, https://arnika.org/tetrachlorethylen-perchlor-tetrachlorethen
- Paleček J., Linhart I., Horák J.: Toxikologie a bezpečnost práce v chemii, Praha 2006, ISBN 80-7080-266-9
- European Industrial Emissions Portal, https://industry.eea.europa.eu/pollutants/pollutant-index
- ČSN online, https://csnonline.agentura-cas.cz/
- Right to Know Hazardous Substance Fact Sheets, State of New Jersey Department of Health, https://web.doh.state.nj.us/rtkhsfs/indexfs.aspx