Přejít k hlavnímu obsahu
Domů Látky V IRZ Perfluorouhlovodíky (PFC)

Perfluorouhlovodíky (PFC)

Základní informace

Pořadové číslo látky v IRZ/E-PRTR 9
Další názvy

perfluorované uhlovodíky

R14; perfluoromethan

R116; perfluoroethan

R218; perfluoropropan

R3-1-10; perfluorobutan

RC-318; perfluorocykobutan

R4-1-12; perfluoropentan

R5-1-14; perfluorohexan

Číslo CAS

86508-42-1 (perfluorované sloučeniny C5-C18)

75-73-0 (R14)

76-16-4 (R116)

76-19-7 (R218)

355-25-9 (R3-1-10)

115-25-3 (RC-318)

678-26-2 (R4-1-12)

355-42-0 (R5-1-14)

Chemický vzorec molekuly obsahují pouze C a F

Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR

Úniky do ovzduší (kg/rok)100
Úniky do vody (kg/rok)-
Úniky do půdy (kg/rok)-
Přenosy v odpadních vodách (kg/rok)-
Přenosy v odpadech (kg/rok)-
Rizikové složky životního prostředíovzduší

Základní charakteristika

Perfluorované uhlovodíky jsou sloučeniny, které ve svojí molekule obsahují pouze atomy uhlíku a fluoru. Tyto látky jsou většinou bezbarvé plyny nebo nízkovroucí kapaliny bez výraznějšího zápachu. Hlavní a nejdůležitější vlastností této skupiny látek je jejich stabilita a nereaktivita. Jedná se o látky vytvořené člověkem – syntetické. Odvodit jich lze celou řadu, avšak praktický význam mají především látky uvedené v úvodní tabulce.

Použití

Vzhledem ke zmíněné stabilitě (nereaktivnosti) a dobrým tepelným vlastnostem jsou látky této skupiny vhodné pro použití jako chladiva. Jedná se především o součásti směsí používaných jako náplně v chladících a mrazících zařízeních, klimatizacích a dalších strojích.

Dále se tyto látky využívají v elektrotechnickém průmyslu při výrobě polovodičových součástek. Další možné použití je v léčivech, kosmetice či hasicích systémech. S PFC se můžeme také setkat v nejrůznějších ochranných nátěrech, lacích, impregnacích (textilie) a slouží také na výrobu např. teflonu. Objemy užívané v těchto aplikacích ovšem nepředstavují zvláštní rizika. Použití jednotlivých látek je shrnuto v tabulce.

Nejčastější použití jednotlivých látek ze skupiny perfluorovaných uhlovodíků
Perfluorovaný uhlovodíkVzorecBod varu (°C)Nejčastější použití
PerfluoromethanCF4-128v průmyslu polovodičů
PerfluoroethanC2F6-78v průmyslu polovodičů
PerfluoropropanC3F8-37alternativa CF4 v polovodičovém průmyslu
PerfluorobutanC4F10-2ve fyzikálním výzkumu jako netečná látka
Perfluorocykobutanc-C4F8-7v průmyslu polovodičů
PerfluoropentanC5F1230jako medium pro přenos tepelné energie
PerfluorohexanC6F1456jako medium pro přenos tepelné energie

Zdroje úniků

Perfluorované uhlovodíky jsou látky syntetické (vytvořené uměle člověkem), proto veškeré jejich emise souvisí s lidskou činností. Zdroje emisí těchto látek můžeme rozdělit do několika skupin:

  • Chladící technologie. V těchto aplikacích může docházet k únikům při poškození nebo netěsnostech zařízení a dále při neodborně prováděných zásazích do chladícího okruhu zařízení.
  • Ostatní průmyslové aplikace (výroba polovodičů). V každém průmyslovém procesu, kde jsou tyto látky přítomny, může dojít v důsledku technické závady, netěsnosti nebo chyby pracovníka k úniku přítomné látky.
  • V rámci dalších aplikací látek této skupiny (kosmetika či hasicí systémy) dochází také k únikům, ovšem v mnohem menších objemech, než v předešlých dvou případech.

Dopady na životní prostředí

Látky ze skupiny perfluorovaných uhlovodíků patří mezi tzv. skleníkové plyny, které mají schopnost pohlcovat infračervené záření a přispívat k oteplování Země. Koncentrace perfluorovaných uhlovodíků v atmosféře je malá, avšak jejich potenciál přispívat k intenzifikaci skleníkového efektu (tedy schopnost molekul absorbovat unikající infračervené záření zemského povrchu) je ve srovnání s nejvíce diskutovaným oxidem uhličitým výrazně vyšší (v případě perfluoroethanu až 11900x). Vykazují rovněž velmi dlouhou životnost v atmosféře, což jejich dopady na životní prostředí jen umocňuje. V tabulce jsou uvedeny odhadované doby jejich setrvání v atmosféře.

Odhadovaná životnost perfluorovaných uhlovodíků v atmosféře
Perfluorovaný uhlovodíkŽivotnost (roky)
Perfluoromethan50000
Perfluoroethan10000
Perfluoropropan2600
Perfluorobutan2600
Perfluorocykobutan3200
Perfluoropentan4100
Perfluorohexan3200

Dopady na zdraví člověka, rizika

Látky této skupiny se v životním prostředí vyskytují ve velice malých koncentracích, proto jejich přímý vliv na zdraví člověka není příliš významný. Při vdechování vyšších koncentrací PFC může dojít k narušení činnosti mozku a srdce nebo mohou poškozovat imunitní a endokrinní systém. Některé z těchto látek jsou podezřelé karcinogeny.

Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí

Látky této skupiny jsou velmi málo reaktivní plyny, avšak některé z nich mají vysoký bioakumulační potenciál. Jejich akutní riziko pro životní prostředí či zdraví člověka je sice velmi nízké, ale z dlouhodobého hlediska se tyto látky jeví jako značně rizikové. Jsou to skleníkové plyny s vysokým potenciálem přispívat ke globálnímu oteplování a navíc je jejich životnost v atmosféře velmi dlouhá. Z těchto důvodů jsou PFC regulované Kyotským protokolem. Tyto látky jsou navíc syntetické, vnášené do přírody lidskou činností, proto je nutné jejich výskyt monitorovat a dodržováním všech preventivních opatření snižovat jejich emise.

Způsoby zjišťování a měření

Odhad emisí perfluorovaných uhlovodíků do atmosféry je možné učinit různými způsoby podle typu provozu a jejich použití. Při výrobě lze jejich ztráty emisemi vypočítat z bilance objemu vstupních surovin a produktu. V rámci jejich využití je možné se opřít o údaje typu množství chladící náplně v zařízení, nebo náplň hnacího plynu a poté odhadnout úbytek.

Ke stanovení koncentrace PFC je možné využít metody plynové chromatografie s detektorem elektronového záchytu nebo s hmotnostním spektrometrem. Dále je možné využít infračervenou absorpční spektrometrii. Stanovení nepatří mezi nejběžnější analýzy, zejména již odběr vzorku k analýze je poměrně speciální záležitost. Případné měření je třeba konzultovat buď se specializovanými pracovišti, nebo špičkovými komerčními laboratořemi.

Ohlašovací práh 100 kg/rok lze přiblížit následujícím příkladem - v případě hypotetického obsahu PFC ve vzduchu unikajícím z výroby 100 mg.m-3 představuje ohlašovací práh objem uniklého kontaminovaného vzduchu přibližně 1 000 000 m3 za rok (za stejné teploty a tlaku jako byl uveden koncentrační údaj).

Další informace, zajímavosti

Perfluorouhlovodíky také bývají využívány jako dočasná náhrada očního gelu při chirurgických zákrocích na očích pacienta.

Informační zdroje