Oxid uhelnatý (CO)
Oxid uhelnatý (CO)
- Základní informace
- Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR
- H- a P-věty
- Základní charakteristika
- Použití
- Zdroje úniků
- Dopady na životní prostředí
- Dopady na zdraví člověka, rizika
- Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí
- Způsoby zjišťování a měření
- Další informace, zajímavosti
- Informační zdroje
Základní informace
Pořadové číslo látky v IRZ/E-PRTR | 2 |
Další názvy | Obsažen ve: svítiplyn, generátorový plyn, uhelný plyn, koksárenský plyn, městský plyn, dřevný plyn, dřevoplyn |
Číslo CAS | 630-08-0 |
Chemický vzorec | CO |
Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR
Úniky do ovzduší (kg/rok) | 500 000 |
Úniky do vody (kg/rok) | - |
Úniky do půdy (kg/rok) | - |
Přenosy v odpadních vodách (kg/rok) | - |
Přenosy v odpadech (kg/rok) | - |
Rizikové složky životního prostředí | ovzduší |
H- a P-věty
Číslo CAS 630-08-0; Indexové číslo 006-001-00-2* | |
Standardní věty o nebezpečnosti | Pokyny pro bezpečné zacházení |
H220 Extrémně hořlavý plyn H331 Toxický při vdechování H360D Může poškodit reprodukční schopnost nebo plod v těle matky H372 Způsobuje poškození orgánů při prodloužené nebo opakované expozici | P210 Chraňte před teplem, horkými povrchy, jiskrami, otevřeným ohněm a jinými zdroji zapálení. Zákaz kouření. P377 Požár unikajícího plynu: Nehaste, nelze-li únik bezpečně zastavit. P381 Odstraňte všechny zdroje zapálení, můžete-li tak učinit bez rizika. P261 Zamezte vdechování prachu/dýmu/plynu/mlhy/par/aerosolů. P271 Používejte pouze venku nebo v dobře větraných prostorách. P304+P340 Při vdechnutí: Přeneste osobu na čerstvý vzduch a ponechte ji v poloze usnadňující dýchání. P311 Volejte Toxikologické informační středisko/lékaře/… P201 Před použitím si obstarejte speciální instrukce. P202 Nepoužívejte, dokud jste si nepřečetli všechny bezpečnostní pokyny a neporozuměli jim. P280 Používejte ochranné rukavice/ochranný oděv/ochranné brýle/obličejový štít. P308+P313 Při expozici nebo podezření na ni: Vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření. P260 Nevdechujte prach/dým/plyn/mlhu/páry/ aerosoly. P270 Při používání tohoto výrobku nejezte, nepijte ani nekuřte. P314 Necítíte-li se dobře, vyhledejte lékařskou pomoc/ošetření. |
* Indexové číslo, harmonizovaná klasifikace dle přílohy VI, nařízení (ES) č. 1272/2008, ve znění pozdějších předpisů.
Základní charakteristika
Oxid uhelnatý je hořlavý a prudce jedovatý bezbarvý plyn (teplota varu činí -192 °C) bez zápachu, který je hlavním produktem nedokonalého spalování materiálů s obsahem uhlíku. Je hmotností srovnatelný se vzduchem (jeho hustota je 1,25 kg.m-3 oproti 1,29 kg.m-3 vzduchu při 101,325 kPa a 20 °C).
Použití
Reaktivita oxidu uhelnatého se využívá v hutnictví při rafinaci kovového niklu. Nikl tvoří s oxidem uhelnatým těkavou látku zvanou karbonyl niklu, který se ochotně rozkládá zpět na nikl a oxid uhelnatý. Právě na této reakci je rafinace založena. Oxid uhelnatý se dále používá při výrobě některých chemikálií. Hlavní metoda průmyslové výroby kyseliny octové je založena na reakci oxidu uhelnatého a methanolu.
Zdroje úniků
Jedná se vesměs o procesy založené na spalování uhlíkatých paliv (což jsou dnes všechna paliva vyjma čistého vodíku) za nízké teploty a nedostatku spalovacího vzduchu (kyslíku), kdy nedochází k úplné oxidaci uhlovodíků (případně uhlíku) na oxid uhličitý a vodní páru (vzniká například i při lesních požárech a vulkanickou činností). Dalším důvodem emisí mohou být konstrukční chyby či závady na spalovacím zařízení. Oxid uhelnatý je rovněž obsažen v cigaretovém kouři.
Důležitou roli hrají emise z motorů s vnitřním spalováním (ve městech až 95 % emisí oxidu uhelnatého), přestože u moderních automobilů jsou díky katalyzátorům podstatně sníženy. V místech s intenzivním automobilovým provozem může koncentrace oxidu uhelnatého v ovzduší dosáhnout až 100 mg.m-3. Emise oxidu uhelnatého z motorů jsou nejvyšší při volnoběhu a zejména v zimním období.
Potenciálním zdrojem oxidu uhelnatého jsou dále zařízení (průmyslová i domácí) využívající spalování: pece, kotle, kamna, sporáky, trouby či ohřívače vody. Hlavními příčinami vzniku a emisí oxidu uhelnatého v takových zařízeních jsou zejména:
- Nevhodné technické uspořádání spalování;
- Zanesené či ucpané přívody spalovacího vzduchu či paliva (obecně nedostatečná údržba zařízení);
- Netěsné výměníky tepla v pecích.
Oxid uhelnatý může vznikat a být emitován zejména v následujících provozech, kde se většinou využívá spalování nebo termických procesů:
- Spalovací procesy (uhlíkatá paliva);
- Koksárenství, zplyňování a zkapalňování uhlí;
- Rafinerie olejů a zemního plynu;
- Hutnictví a kovoprůmysl;
- Cementárny;
- Sklárny, výroba keramiky;
- Tavení nerostných materiálů;
- Zpracování celulózy a dřeva.
Dalším typem emisí jsou emise, ke kterým může docházet při cíleném využívání oxidu uhelnatého v hutnictví (rafinace niklu) a chemickém průmyslu (např. výroba kyseliny octové).
Dopady na životní prostředí
Oxid uhelnatý v atmosféře reaguje fotochemickými reakcemi s jinými látkami, zejména s hydroxylovým radikálem, čímž se rozkládá, avšak na druhou stranu tyto reakce zvyšují koncentrace methanu a především škodlivého přízemního ozonu v ovzduší (fotochemický smog). Konečným produktem reakcí oxidu uhelnatého je oxid uhličitý. Doba setrvání oxidu uhelnatého v ovzduší se odhaduje na 36 – 110 dní. V konečném důsledku je možné oxid uhelnatý díky jeho přeměně na oxid uhličitý označit rovněž jako skleníkový plyn (tedy plyn přispívající k intenzifikaci skleníkového efektu a následně k oteplování planety).
Dopady na zdraví člověka, rizika
Oxid uhelnatý je zákeřným jedem, neboť není detekován smyslovými orgány. CO vstupuje vdechováním (plicními sklípky) do krevního oběhu, kde se váže na krevní barvivo hemoglobin silněji než kyslík, který má být prostřednictvím hemoglobinu transportován organismem do orgánů a tkání. Hlavním účinkem CO je tedy přeměna hemoglobinu (Hb) na karboxyhemoglobin (HbCO), takže přenos kyslíku je blokován. V případě, kdy je blokováno 70-80 % veškerého hemoglobinu v těle, člověk se udusí. Afinita CO k Hb je 200 až 300 x větší než afinita kyslíku k Hb.
Malé koncentrace oxidu uhelnatého, které se mohou vyskytovat i běžně v ovzduší například ve městech, mohou způsobit vážné zdravotní potíže zejména lidem trpícím kardiovaskulárními chorobami (angina pectoris). Delší expozice zvýšeným koncentracím oxidu uhelnatého (>100 mg.m-3) v ovzduší může i zdravým lidem přinášet různé potíže jako sníženou pracovní výkonnost, sníženou manuální zručnost, zhoršenou schopnost studia, bolesti hlavy, hučení v uších, pocit tíhy na prsou, závratě a potíže s vykonáváním složitějších úkolů. V těhotenství může expozice malým dávkám oxidu uhelnatého způsobit nižší porodní váhu novorozence. Kuřáci inhalují při vykouření 1 cigarety cca 50 – 100 ml CO, takže za jednu z příčin jejich zdravotních obtíží (dýchací potíže, choroby cév, srdce, zvýšený výskyt rakoviny plic) se považuje i chronická otrava CO, vedle působení polycyklických aromatických uhlovodíků, HCN a formaldehydu. Toxicita CO stoupá s teplotou za přítomnosti oxidu uhličitého.
Při vyšších koncentracích, které se však v ovzduší běžně nevyskytují, je oxid uhelnatý přímo jedovatý. Otrava se projevuje hnědočerveným zabarvením kůže, následuje kóma, křeče a smrt během několika vteřin. Mladší lidé jsou na CO citlivější, zvláště pak těhotné ženy.
V České republice platí pro koncentrace oxidu uhelnatého následující limity v ovzduší pracovišť: PEL - 30 mg.m-3, NPK – P - 150 mg.m-3.
Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí
Oxid uhelnatý sice není extrémně nebezpečnou toxickou látkou, zejména poté, co přestal být běžně využíván jako složka svítiplynu, avšak jeho zdravotní rizika jsou závažná. I jeho příspěvek ke vzniku nebezpečného přízemního ozonu v ovzduší z něho činí látku, jejíž emise je zapotřebí systematicky sledovat a snižovat.
Způsoby zjišťování a měření
Vzhledem k povaze a vzniku emisí (hlavně spalovací procesy) představuje hlavní úkol při odhadu emitovaného množství oxidu uhelnatého zjištění jeho koncentrace v kouřových plynech, kterou lze jen velice obtížně odhadnout. Prvotním vodítkem mohou být údaje výrobce spalovacího zařízení a pravidelná kontrolní měření. Produkci oxidu uhelnatého potom lze odhadnout jako součin koncentrace ve spalinách a objemu spalin. Pro kvalitativní důkaz přítomnosti oxidu uhelnatého (nikoli pro stanovení jeho množství) lze využít detekčních trubiček (obsahují silikomolybdenanový komplex a palladnatou sůl), kdy v přítomnosti oxidu uhelnatého vzniká modré zabarvení. Trubičky lze výhodně využít například i k indikaci přítomnosti oxidu uhelnatého v ovzduší na rizikových pracovištích.
Pro stanovení CO jsou k dispozici dva normované postupy:
Norma | Metody měření CO | Oblast použití |
EN 15058:2006 | Nedisperzní infračervená spektrometrie | Kvalita ovzduší, emise ze stacionárních zdrojů |
ISO 12039:2001 | Stanovení CO2, CO a O2 – výkonové charakteristiky a kalibrace automatizovaných měřicích systémů | Kvalita ovzduší, emise ze stacionárních zdrojů |
Pro stanovení koncentrace oxidu uhelnatého v plynech lze využít mobilní analyzátory založené na infračervené spektrometrii, případně termochemické nebo elektrochemické analyzátory. Existují i metody chromatografické, titrační a další. Měření mohou provést komerční laboratoře.
Uvádí se, že v kouřových plynech (spaliny) je koncentrace oxidu uhelnatého obvykle menší než 0,5 % obj., zatímco ve výfukových plynech až 5 % obj. V případě spalin s obsahem 0,5 % obj. oxidu uhelnatého odpovídá ohlašovací práh objemu spalin (při 20 °C a 101,325 kPa) více jak 85 000 000 m3. Uvedený příklad slouží pro vytvoření konkrétní představy o množství oxidu uhelnatého, jaké představuje ohlašovací práh.
Další informace, zajímavosti
V minulosti byl podstatným zdrojem oxidu uhelnatého tzv. svítiplyn, který se od 19. století používal běžně na svícení, vytápění a vaření. Znám byl také pod názvem městský plyn. Vyráběl se reakcí rozžhaveného koksu s vodní párou a byl tvořen směsí vodíku a oxidu uhelnatého. Svítiplyn byl díky přítomnému oxidu uhelnatému jedovatý. V současné době je nahrazen plynem zemním. Znám je rovněž výraz dřevoplyn, který vzniká nedokonalým spálením dřeva a obsahuje rovněž především oxid uhelnatý.
Koncentrace oxidu uhelnatého v čistém přirozeném ovzduší je asi 0,1-0,2 mg.m3 a v dlouhodobém horizontu vykazuje slabý vzestup. Oxid uhelnatý je z ovzduší kromě zmíněné oxidace na oxid uhličitý přirozeně odstraňován i některými druhy půdních bakterií a rostlin. Oxid uhelnatý je v malé míře rovněž absorbován oceány, jeho rozpustnost ve vodě činí přibližně 26 mg.l-1. Na obrázku 1 je pro zajímavost znázorněn satelitní snímek Země s obsahy oxidu uhelnatého ve spodních vrstvách atmosféry pořízený geografickým satelitem NASA "Terra" s pomocí senzoru "MOPITT".
Obrázek 1: Satelitní snímek Země s obsahy oxidu uhelnatého ve spodních vrstvách atmosféry pořízený geografickým satelitem NASA "Terra" s pomocí senzoru "MOPITT"
Informační zdroje
- Encyklopedie Wikipedia, https://cs.wikipedia.org/wiki/Oxid_uhelnat%C3%BD, https://en.wikipedia.org/wiki/Carbon_monoxide
- Agency for Toxic Substances and Disease Registry, https://www.atsdr.cdc.gov
- Environment Agency, https://www.gov.uk/government/organisations/environment-agency
- PubChem, Open Chemistry Database, https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/281
- Centers for Disease Control and Prevention, https://www.cdc.gov/niosh/topics/co-comp/
- US EPA IRIS, https://www.epa.gov/co-pollution
- Databáze Eurochem, https://chemax.cz/#/record/Ylcra2cwZUx2Ync9
- Milan Popl, Jan Fähnrich: Analytická chemie životního prostředí, VŠCHT Praha, 1999
- Ivan Víden: Chemie ovzduší, VŠCHT Praha, 2005
- Paleček J., Linhart I., Horák J.: Toxikologie a bezpečnost práce v chemii, VŠCHT Praha 2008
- Linhart J: Toxikologie, VŠCHT Praha, 2014
- Encyklopedie Britannica, https://www.britannica.com/science/carbon-monoxide
- European Industrial Emissions Portal, https://industry.eea.europa.eu/pollutants/pollutant-index
- ČSN online, https://csnonline.agentura-cas.cz/
- Right to Know Hazardous Substance Fact Sheets, State of New Jersey Department of Health, https://web.doh.state.nj.us/rtkhsfs/indexfs.aspx