Nemethanové těkavé organické sloučeniny (NMVOC)
Nemethanové těkavé organické sloučeniny (NMVOC)
- Základní informace
- Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR
- H- a P-věty
- Základní charakteristika
- Použití
- Zdroje úniků
- Dopady na životní prostředí
- Dopady na zdraví člověka, rizika
- Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí
- Způsoby zjišťování a měření
- Další informace, zajímavosti
- Informační zdroje
Základní informace
Pořadové číslo látky v IRZ/E-PRTR | 7 |
Další názvy | "ředidla", "rozpouštědla" |
Číslo CAS | - |
Chemický vzorec | - |
Ohlašovací prahy pro úniky a přenosy pro ohlašování do IRZ/E-PRTR
Úniky do ovzduší (kg/rok) | 100 000 |
Úniky do vody (kg/rok) | - |
Úniky do půdy (kg/rok) | - |
Přenosy v odpadních vodách (kg/rok) | - |
Přenosy v odpadech (kg/rok) | - |
Rizikové složky životního prostředí | ovzduší |
H- a P-věty
Jedná se o širokou skupinu různorodých látek, u kterých není možné uvést žádný konkrétní příklad reprezentativní látky. Někdy je však tato skupina látek rozdělována na podskupiny podle H vět na:
- látky klasifikované jako karcinogenní, mutagenní a toxické pro reprodukci, označované větami:
- H340 Může vyvolat genetické poškození*
- H350 Může vyvolat rakovinu při vdechování*
- H360 Může poškodit reprodukční schopnost nebo plod v těle matky*
- halogenované organické látky klasifikované jako:
- H351 Podezření na vyvolání rakoviny*
- ostatní látky, které mají velmi různorodé H věty a není možné je blíže skupinově specifikovat.
* Indexové číslo, harmonizovaná klasifikace dle přílohy VI, nařízení (ES) č. 1272/2008, ve znění pozdějších předpisů.
Základní charakteristika
Nemethanové těkavé organické sloučeniny jsou těkavé chemické látky (mimo methanu), které je možno definovat jako sloučeniny uhlíku s výjimkou CO, CO2, H2CO3, karbidů kovů, uhličitanů kovů a uhličitanu amonného. Za těkavé látky označujeme takové látky, které vykazují tlak par vyšší než 133,3 Pa při 20 °C, což zhruba odpovídá jejich teplotě varu pod 150 °C. Jsou převážně bezbarvé, některé silně zapáchají (aromáty), jiné jsou bez zápachu. Látky NMVOC tvoří obecně následující chemické skupiny: alkoholy, aldehydy, alkany, aromáty, ketony a halogenované deriváty těchto látek. Některé jsou známé pod triviálními označeními „ředidla“, „rozpouštědla“ a podobně.
Vzhledem k tomu, že ve většině případů budou pod skupinou látek NMVOC ohlašovány hlavně nehalogenované organické látky (protože nejdůležitější halogenované látky jsou řešeny separátně), bude následující text věnován právě látkám nehalogenovaným.
Použití
Nemethanových těkavých organických sloučenin se hojně používá v celé řadě průmyslových aplikací. Jedná se především o použití jako čistidla, rozpouštědla a odmašťovadla. V neposlední řadě jsou tyto látky užívány při výrobě a aplikaci barev a laků.
Zdroje úniků
Mezi přirozené zdroje emisí nemethanových těkavých organických sloučenin patří produkce NMVOC stromy a jinými rostlinami. Hlavním zdrojem jsou látky uvolňované jehličnatými stromy z pryskyřice.
Vzhledem k velice širokému použití popisované skupiny látek je velmi obtížné konkrétně označit potenciální zdroje emisí. Mezi jejich potenciální zdroje patří kromě výše uvedených aplikací i spalování fosilních paliv, kde unikají při nedokonalém spálení paliva.
Pokud bychom měli alespoň obecně popsat, kde je třeba počítat s jejich možnými emisemi, získáme následující výčet:
- Spalování fosilních paliv: jedná se o spalování rozličných druhů fosilních paliv jak v mobilních (silniční doprava), tak ve stacionárních spalovacích zařízeních.
- Vzhledem k hojnému používání NMVOC v barvách a sprejích může docházet k únikům při jejich výrobě a aplikaci.
- Úniky mohou také nastávat při nejrůznějších průmyslových procesech, zejména čištění, odmašťování, využití rozpouštědel. Časté využití NMVOC lze nalézt v textilním průmyslu.
Dopady na životní prostředí
Nemethanové těkavé organické sloučeniny uvolněné do životního prostředí mohou kontaminovat půdy, zásoby podzemní vody a především ovzduší.
Mnohé z této široké skupiny látek se podílejí na reakcích, například s oxidy dusíku za slunečního svitu (fotochemické reakce), které podmiňují vznik škodlivého přízemního ozonu (fotochemický smog). Přízemní ozon má negativní vliv na zdraví člověka a je problémem zejména ve velkých městech. Může také ohrozit mnohé zemědělské plodiny. Pokud bychom na začátku této kapitoly nevyjmuli z popisu i látky chlorované, museli bychom zmínit i to, že sem patří i látky poškozující ozonovou vrstvu Země.
Dopady na zdraví člověka, rizika
Jedná se o širokou škálu různorodých látek. Proto jsou i jejich zdravotní dopady velmi různorodé. Můžeme zmínit jak negativní vlivy spojené s přímým působením na zdraví člověka a živočichů, tak další rizika spojená s dlouhodobějším vdechováním některých látek jako je podráždění smyslových orgánů, bolest hlavy, ztráta koordinace, poškození jater, ledvin nebo centrálního nervového systému. Některé z nich jsou podezřelé nebo prokázané karcinogeny (například benzen).
Mezi rizika spojená s NMVOC patří zejména nebezpečí výbuchu či vzniku požáru. Jedná se o látky převážně hořlavé (mimo chlorovaných derivátů), což ve spojení s jejich značnou těkavostí a případným únikem může vést ke vzniku nebezpečné směsi se vzduchem. Po iniciaci zdrojem ohně může dojít k výbuchu či požáru.
Celkové zhodnocení nebezpečnosti z hlediska životního prostředí
Celkově lze z hlediska životního prostředí tuto velmi obsáhlou skupinu látek obtížně specifikovat. Zařazujeme sem jak látky téměř neškodné, tak i látky, které při delší expozici mohou vážně ohrozit zdraví člověka (aromáty) nebo negativně působit na složky životního prostředí (chlorované deriváty). Závažným důsledkem je jejich podíl na vzniku přízemního ozonu.
Způsoby zjišťování a měření
Základní představu o únicích těkavých nemethanových organických látek si lze udělat z bilance daného průmyslového provozu. V případě, kdy látky do systému vstupuje více, než z něj na konci vystupuje nebo se spotřebuje, je nutné vzít v úvahu případný únik. Množství unikající látky můžeme definovat například pomocí znalosti její koncentrace ve vypouštěném vzduchu a z jeho objemu.
U zapáchajících látek můžeme úniky zjistit čichem. K přesnému stanovení obsahu těchto látek je možné využít celou řadu metod. Instrumentální možnosti zahrnují například plynovou chromatografii spojenou s vhodným detektorem, například FID (plamenový ionizační detektor) nebo ECD (detektor elektronového záchytu). Dále lze využít hmotnostní spektrometrii nebo infračervenou spektroskopii.
Pro stanovení hmotnostní koncentrace jednotlivých organických sloučenin je k dispozici normovaný postup:
Norma | Metody měření | Oblast použití |
ČSN EN ISO 13649:2001 | Metoda založená na použití aktivního uhlí a následné desorpci rozpouštědlem, kontinuální metoda využívající FID | Ovzduší, stacionární zdroje emisí |
K dispozici jsou i různé mobilní terénní analyzátory, které lze použít přímo tam, kde je potřeba přítomnost látek zjistit. Měření a s ním spojené služby nabízejí mnohé komerční laboratoře a výzkumná pracoviště.
Ohlašovací práh 100 000 kg/rok lze přiblížit následujícím příkladem: V případě hypotetického obsahu těkavé organické látky ve vzduchu unikajícím z výroby například 5 g.m-3 představuje ohlašovací práh objem uniklého vzduchu přibližně 20 000 000 m3 za rok (při stejné teplotě a tlaku jako byl uveden koncentrační údaj).
Další informace, zajímavosti
Za zmínku jistě stojí výskyt NMVOC ve vnitřních prostorách. Tyto látky se mohou uvolňovat z mnoha v dnešní době běžně používaných materiálů: barvy a rozpouštědla, prostředky pro údržbu a konzervaci dřeva a spreje. Dále mohou unikat při nevhodném skladování pohonných hmot, čisticích prostředků a ředidel. Takto uvolněné látky mohou ohrožovat lidské zdraví. Mnohé studie prokázaly, že koncentrace těchto látek v uzavřených prostorách (bytech) mohou být i několikanásobně vyšší než jejich koncentrace ve vnějším prostředí. Navíc, bezprostředně po provádění činností jako je lakování či čistění povrchů, může jejich koncentrace v domácnosti překročit bezpečné hodnoty až tisíckrát.
Proto je při používání výše uvedených prostředků vhodné vždy zajistit dostatečné větrání prostor. Jak již bylo uvedeno, jednou z negativních vlastností těchto látek je fakt, že se významnou měrou podílejí na vzniku přízemního ozonu. Vznik přízemního ozonu je ale velice komplexní proces, který je ovlivňován mnoha dalšími faktory, kterými například jsou: přítomnost dalších látek, například (NOx), teplota, rozptylové podmínky a celková situace počasí. Následující obrázek 1 ukazuje srovnání map teplot, oblačnosti, směru větru a koncentrace přízemního ozonu. Je dokladem toho, že uvedené problematice je věnována v odborných kruzích velká pozornost.
Obrázek 1: Ukázka sledování různých parametrů a veličin při vyhodnocování vzniku a koncentrace přízemního ozonu – teploty, směr větru a oblačnost. Pozn.: údaje v PPB převedeme na % obj. vynásobením 10-7.
Informační zdroje
- Encyklopedie Wikipedia, https://en.wikipedia.org/wiki/Non-methane_volatile_organic_compound, https://en.wikipedia.org/wiki/Volatile_organic_compound#Environmental_Impacts
- US EPA, https://www3.epa.gov/region1/airquality/index.html
- Ekotoxikologická databáze http://www.piskac.cz/ETD/
- Environment Agency, http://www.environment-agency.gov.uk/
- European Environment Agency (DK), https://www.eea.europa.eu/data-and-maps/indicators/eea-32-non-methane-volatile-1
- Milan Popl, Jan Fähnrich: Analytická chemie životního prostředí, VŠCHT Praha, 1999
- Ivan Víden: Chemie ovzduší, VŠCHT Praha, 2005
- Josef Janků: Analytika odpadů, Vydavatelství VŠCHT, Praha 2002
- European Industrial Emissions Portal; https://industry.eea.europa.eu/pollutants/pollutant-index
- ČSN online; https://csnonline.agentura-cas.cz/
- PubChem, https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/